6 października podczas inauguracji roku akademickiego 2012 / 2013 w ASP w £odzi profesor Andrzej Szadkowski został odznaczony medalem Gloria Artis przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Uroczystość odbyła się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w £odzi, a udział wzięli w niej władze miasta, rektorzy łódzkich uczelni, przedstawiciele senatu ASP oraz społeczność akademicka. Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej prof. Wiktor Jędrzejec, w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, wręczył profesorowi Andrzejowi Szadkowskiemu SREBRNY MEDAL ,,ZAS£UżONY KULTURZE GLORIA ARTIS“.

Podczas uroczystości laudację, z omówieniem 40-letniej pracy dydaktycznej w ASP w £odzi wygłosiła Jej Magnificencja Rektor prof. Jolanta Rudzka-Habisiak.

Prof. Andrzej Szadkowski jest profesorem zwyczajnym, obecnie drugą kadencję pełni funkcję prorektora ds. nauki ASP w £odzi. Działalność dydaktyczną prowadzi od 40 lat: jest założycielem Katedry Biżuterii i jej kierownikiem od 2002 roku, jak również kierownikiem Pracowni Projektowania Biżuterii (od 1989 r.). Projektuje biżuterię i formy złotnicze – dotychczas brał udział w ok. 120 wystawach zbiorowych (zagranicznych i krajowych, miał 10 wystaw indywidualnych, ma na koncie liczne nagrody). Jest częstym jurorem wielu konkursów w kraju i zagranicą, pełni także funkcję polskiego kuratora wystaw konkursowych „Schmuck“ w Monachium. Członek Rady Polskiej Akademii Nauk (2007-2010). W 2011 r. został odznaczony Medalem Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników oraz otrzymał Nagrodę Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego. Jest Członkiem Honorowym Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Jego prace znajdują się w polskich i zagranicznych zbiorach muzealnych i prywatnych.