15 września br. została otwarta Galeria Bursztynek – nowe miejsce w Warszawie, gdzie można poznać historię bursztynu i sposoby jego poprawiania, ale przede wszystkim docenić nowoczesne wzornictwo biżuterii z bursztynem.

Galeria Bursztynek to połączenie salonu biżuterii bursztynowej z muzeum – funkcji handlowej z edukacyjną. „Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie klient dowie się czegoś więcej o bursztynie” – wyjaśnił Stanisław Całka z firmy Amber Ring, która jest pomysłodawcą galerii. I to właśnie pozytywnie wyróżnia to miejsce spośród wielu innych sklepów z bursztynowymi wyrobami na warszawskiej starówce. Można tu prześledzić, jak powstawał bursztyn, jakie są jego odmiany i formy, czym się różni bursztyn naturalny od poprawianego i jakie są sposoby poprawiania tego kamienia. Miłośnicy inkluzji w bursztynie bałtyckim nie będą zawiedzeni – wybór inkluzji jest stosunkowo bogaty i są one opisane w dość niekonwencjonalny, przemawiający do wyobraźni sposób. Nad poprawnością merytoryczną tej części ekspozycji czuwała prof. dr hab. Barbara Kosmowska-Ceranowicz z Muzeum Ziemi PAN.

W części komercyjnej znajdziemy przede wszystkim biżuterię firmy Amber Ring – zarówno powtarzalną, jak i unikatową, zaprojektowaną przez jej właścicieli Agatę i Stanisława Całków. Choć stylistyka bazuje przede wszystkim na formach geometrycznych i inspiracjach naturą, tworzą projekty zaskakujące prostotą, elegancją, a przede wszystkim atrakcyjnym wzornictwem.

Biżuterię firmy Amber Ring Agaty i Stanisława Całków będzie można oglądać również na targach Złoto Srebro Czas – serdecznie zapraszamy.