Zdaniem Kayo Nishimizu, japońskiej pianistki mieszkającej od 30 lat w Polsce, Galeria Bursztynek w Warszawie to jedno z najpiękniejszych miejsc w Warszawie, które trzeba koniecznie odwiedzić. Dlaczego? O tym opowiadała japońskiej telewizji.

To właśnie Kayo Nishimizu wytypowała kilka miejsc w Warszawie, które odwiedziła wraz z ekipą japońskiej telewizji kręcącej kolejny odcinek programu „Przechadzka po Europie dla dojrzałych turystów” . Ideą tego emitowanego już od pięciu sezonów w kanałach BS NIPPON CORPORATION oraz TURNER JAPAN programu jest pokazywanie najciekawszych miejsc w europejskich miastach, po których oprowadza wyjątkowy przewodnik – Japończyk mieszkający od dłuższego czasu w danym kraju. Podczas spaceru po mieście opowiada o swojej fascynacji lokalną kulturą, wyjaśnia powody, dla których zdecydował się tu zamieszkać, oprowadza zarówno po miejscach zabytkowych, znanych z przewodników, jak i mniej znanych, z różnych względów dla niego ważnych. Dla Kayo Nishimizu takim miejscem – oprócz £azienek Królewskich i pałacu w Wilanowie – jest Galeria Bursztynek prowadzona przez właścicieli firmy Amber-Ring Agatę i Stanisława Całków. „Pani Nishimizu odkryła naszą galerię kilka miesięcy wcześniej, bardzo spodobał jej się pomysł połączenia sklepu z małym muzeum, i od tamtej pory bywa u nas regularnie. Ekipa nakręciła kilkadziesiąt minut materiału, filmując przede wszystkim różnorodne wyroby z bursztynu i biżuterię, ale również ekspozycję muzealną i pokaz szlifowania bursztynu. Prowadzącej program najbardziej podobała się biżuteria, w której połączono bursztyn z innymi kamieniami, szczególnie niebieskawymi, jak larimar i turkus” – powiedział Dariusz Zagórski z firmy Amber-Ring. Emisja odcinka nakręconego w Warszawie planowana jest na przełom lipca i sierpnia.

Galeria Bursztynek jest miejscem często i chętnie odwiedzanym przez zagranicznych turystów, poszukujących nie tylko wyrobów z bursztynem, ale także chcących pogłębić swoją wiedzę na temat tego kamienia. W przynależącym do galerii małym muzeum znajduje się wystawa w zrozumiały sposób „opowiadająca” historię powstania bursztynu, prezentująca dawne narzędzia służące do jego obróbki, jak również wiele atrakcyjnych wizualnie form naturalnych i inkluzji oraz imitacje. To jedyne w Warszawie miejsce, gdzie na specjalne życzenie prowadzone są prelekcje na temat bursztynu oraz pokazy obróbki tego kamienia dla zainteresowanych, i jedno z nielicznych, gdzie oferowana jest współczesna, atrakcyjna wzorniczo biżuteria z bursztynem zaprojektowana przez Agatę i Stanisława Całków – laureatów Nagrody Ministra Gospodarki za Najlepszy Wyrób Targów Złoto Srebro Czas.