Kamienie od zawsze były dla złotników wyzwaniem: jak je szlifować i oprawić, by wydobyć i podkreślić całe ich piękno? Ale też – jak w przypadku Jarosława Kolca, który wziął na warsztat kryształ górski – jak wykorzystać ich fakturę i wewnętrzne spękania, by uzyskać nietypowy efekt wizualny.

Jarosław Kolec, projektant biżuterii, wykładowca łódzkiej ASP i miłośnik kamieni jubilerskich, tym razem wziął na warsztat kryształ górski, który jego zdaniem stanowi największe wyzwanie: „Kryształ jest bezbarwny i przezroczysty, więc każda niedoróbka będzie boleśnie uwydatniona”. Wykorzystał ich znamiona wewnętrzne i zewnętrzne, interesujące z jego punktu widzenia płaszczyzny i faktury, czasem uzupełniając je barwą. Na przezroczystym krysztale uzyskuje w ten sposób przebarwienia, światłocienie, na nawet rozszczepienie światła w efekcie przejścia przez spękania. Innymi sposobami na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych, po które chętnie sięgnął autor, są… kontrolowane uderzenia i poddanie kryształu szokowi termicznemu, by zmienić jego wewnętrzną strukturę.

Wystawa Jarosława Kolca „Dam ci kryształowy kamień” powstała z fascynacji kamieniami. Uczestnicy targów Złoto Srebro Czas zobaczą ponad 20 prac: pierścionki, naszyjniki i obiekty będące efektem eksperymentów z kryształem górskim.

Wystawa „Dam ci kryształowy kamień” – Forum Wystaw Złotniczych
Jarosław Kolec
29.09 – 01.10.2016
Targi Złoto Srebro Czas
MT Polska, ul. Marsa 56c, Warszawa