na foto: Danuta i Szczęsny Kobielscy, 1980r., „Połączenie”, pierścień.

Po raz pierwszy na targach Złoto Srebro Czas będzie prezentowany fragment kolekcji współczesnej polskiej sztuki złotniczej ze zbiorów Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym. Będą to wybrane prace z bursztynem, które uzupełnią wystawę „Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem”.

Muzeum Sztuki Złotniczej, odział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym może się poszczycić jedną z największych i najbardziej reprezentatywnych kolekcji współczesnego złotnictwa w kraju. „Licząca blisko 800 eksponatów kolekcja dokumentuje zmiany, jakie zachodziły w polskim złotnictwie, będące wynikiem poszukiwań nowych środków wyrazu w zakresie form, technik i materiałów. Znaczące miejsce zajmują w niej prace z bursztynem. Cechuje je duża różnorodność zarówno ze względu na walory stylistyczne, technikę wykonania, jak i wartość artystyczną” – mówi kierownik muzeum Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz. Z tej bogatej kolekcji wybrała ona prace charakterystyczne, autorstwa wiodących twórców, wytyczające nowe kierunki rozwoju czy już uznane za „kamienie milowe” we współczesnej sztuce złotniczej.

W ramach wystawy „Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem” zobaczymy około 50 prac z bursztynem – najstarsze z nich powstały w latach 60. ubiegłego wieku, najmłodsze zaś pochodzą z wystawy „Etiuda i ilustracja złotnicza: srebro – bursztyn” z 2001 roku. Prac biżuteryjnych i małych form rzeźbiarskich, które zostały wykonane przez takich twórców jak m.in. Maryna Lewicka-Wala, Danutę i Szczęsnego Kobielskich, Marię i Pawła Fietkiewiczów, Jacka Byczewskiego, Marcina i Tomasza Zaremskich, Jarosława Westermarka czy Tadeusza Hernika. „Wiele z tych prac fascynuje czysto abstrakcyjnymi formami, które powołała do istnienia wyobraźnia artysty” – podsumowuje Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz.

Więcej o wystawie:
Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem