3 października podczas uroczystego otwarcia targów Złoto Srebro Czas w Warszawie o godzinie 11.00 Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zostanie nagrodzony Bursztynowym Piórem Amber Rex za popularyzację bursztynu. Jego zasługi w tym zakresie docenili organizatorzy targów – Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownia Sztuk Plastycznych. Przyznanie nagrody zbiega się z 10-leciem prezydentury Pawła Adamowicza i dlatego wyróżniony otrzyma pióro z numerem 10.

Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska, od kilku lat konsekwentnie promuje bursztyn bałtycki i Gdańsk jako ¦wiatową Stolicę Bursztynu. Główne kierunki działania zostały zawarte w programie „Gdańsk – ¦wiatową Stolicą Bursztynu”. Jednym z nich jest projekt promocyjny „Ambasador Bursztynu” – w ubiegłym roku na targach Złoto Srebro Czas w Warszawie prezydent Adamowicz przyznał ten tytuł Lidii Popiel, znanej fotograficzce. Prezydent także od kilku lat konsekwentnie promuje wyroby z bursztynem, wręczając je jako prezenty dyplomatyczne znanym osobom odwiedzającym Gdańsk. Istotną rolę odegrało także zarządzenie, które podpisał w 2007 roku w sprawie określenia zasad i trybu oddawania w dzierżawę gruntów stanowiących własność Gminy Miasta Gdańska na cele związane z poszukiwaniem, rozpoznaniem i wydobywaniem złóż bursztynu. Ta pierwsza od 35 lat regulacja prawna w tym zakresie w Gdańsku umożliwiła legalne rozpoznanie złóż bursztynu oraz niemal całkowicie wyeliminowała nielegalne działania w tym zakresie.

Bursztynowe Pióra Amber Rex powstają w pracowni Ryszarda Wycichowskiego. Cała kolekcja będzie limitowana do 999 sztuk. Dotychczas powstało ich tylko kilkanaście. Pióro zostało wyróżnione w Konkursie Jubilerskim Mercurius Gedanensis 2007 w kategorii Mistrzostwo Jubilerskie za perfekcję wykonania oraz nawiązanie do historycznych form użytkowych. Nagrodzony egzemplarz autor podarował do zbiorów gdańskiego Muzeum Bursztynu w czasie obchodów 1. rocznicy istnienia tej placówki. Jako wyrób o wyjątkowej wartości i nawiązujący do polskiego dziedzictwa kulturowego bursztynowe pióro urosło do rangi prestiżowego prezentu. Wśród dotychczas obdarowanych znajdują się, m.in. były prezydent Lech Wałęsa, noblista Günter Grass, arcybiskup Tadeusz Gocłowski oraz Ambasador Bursztynu Lidia Popiel.