Małgorzata i Tomasz Osuchowie, Fundacja Spełnionych Marzeń

Potrzeba niesienia pomocy innym zrodziła się z osobistych przeżyć Małgorzaty i Tomasza Osuchów, którzy stracili 11-letniego syna po długotrwałej walce z chorobą nowotworową. Jak sami przyznają, głównym celem Fundacji Spełnionych Marzeń jest prowadzenie wielokierunkowych działań mających za zadanie łagodzenie psychicznych i psychologicznych skutków leczenia onkologicznego u dzieci i ich rodzin.

Dla dzieci pozostających pod opieką Fundacji organizowane są liczne atrakcje i programy, by pomóc im znaleźć siłę do walki z chorobą i optymizm oraz przywrócić radość, jakiej pozbawiają pobyty w szpitalu i uciążliwe leczenie. Są to m.in. „Onko-Olimpiada” – Międzynarodowe Igrzyska Sportowe dla osób, które wygrały walkę z chorobą; pokazy mody „Dzieci – Dzieciom”; Ogólnopolski Zjazd Dzieci i Młodzieży „Benefis Marzeń”; „Harleyada Marzeń” – rajd motocyklowy po Warszawie, liczne wyjazdy wakacyjne i weekendowe oraz spotkania na oddziałach szpitalnych. O ich skuteczności świadczą uśmiechy na dziecięcych buziach.

Także dla rodziców Fundacja jest nieocenionym wsparciem w przezwyciężaniu trudności, jakich niemało w codziennych zmaganiach z chorobą dziecka. W październiku 2010 został otwarty Dom Rodzica – hostel dla rodziców dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych warszawskich szpitali. Dom Rodzica zapewnia nocleg osobom spoza Warszawy, wsparcie psychiczne i psychoonkologiczne dzieciom i ich rodzicom, spotkania z lekarzami onkologami, zajęcia aktywizujące dla dzieci przebywających w ośrodku, grupy wsparcia dla rodziców w żałobie, szkolenia dla wolontariuszy, aktywne formy spędzania wolnego czasu dla osób korzystających z ośrodka.

Filie Fundacji Spełnionych Marzeń znajdują się w Kielcach, Lublinie i Olsztynie.

Więcej o działalności Fundacji Spełnionych Marzeń dowiedzą się Państwo z filmu „Niepokonani. Tomasz Osuch”.

Wyróżnienie w edycji z 2010 roku | bursztynowa róża