Tak brzmi tytuł wystawy poświęconej bursztynowi i przygotowanej przez Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, którą będą mieli przyjemność zobaczyć goście tegorocznej edycji targów Złoto Srebro Czas.

„Tą wystawą chcemy przybliżyć odwiedzającym ludowe tradycje bursztyniarskie, które swój największy rozkwit przeżywały w XIX wieku. Dzisiaj można mówić o prawie całkowitym ich zaniku, gdyż obróbką bursztynu w sposób tradycyjny zajmują się już tylko pojedyncze osoby” – mówi Katarzyna Kwiatkowska, kierownik Działu Bursztynu w MZ PAN. Wśród licznych interesujących wyrobów, których największą część będzie stanowiła biżuteria, znajdzie się m.in. imponujący naszyjnik z bursztynowych kul o średnicy 4-5 cm oraz naszyjnik z mentalem i zawieszką. Zdecydowana większość z nich została wykonana w pracowniach kurpiowskich, ale nie brakuje także ozdób pochodzących z Kaszub. Ich wyjątkowość polega również na tym, że do naszych czasów zachowało się niewiele tego typu wyrobów – m.in. ze względu na dokonywane przez Niemców w czasie 1. wojny światowej grabieże na terenie Kurpiowszczyzny zarówno od osób prywatnych, jak też z kościelnych skarbców.

Dlaczego właśnie te dwa regiony słyną z obróbki bursztynu? „Ponieważ tam występowały nagromadzenia bursztynu. Początkowo wydobywano go i przetwarzano na potrzeby własne, z czasem zaczęto sprzedawać gotowe wyroby i półfabrykaty, co sprzyjało powstawaniu domowych pracowni wyposażonych w proste urządzenia znane wcześniej z warsztatów zegarmistrzowskich, snycerskich czy włókienniczych” – wyjaśnia Kwiatkowska.

Muzeum Ziemi PAN przygotowuje wystawy poświęcone różnym aspektom bursztynu już od 2001 r. w ramach cyklu Muzea na targach. Dotychczas goście targów mogli zobaczyć m.in. inkluzje, bursztynowe krople, męską biżuterię i ozdoby damskie z ubiegłego wieku. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się również zeszłoroczna wystawa zatytułowana Imitacje kontra bursztyn.