Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę fotografii artystycznej zainspirowanej Zachodnią Australią, głównie Broome, często nazywanym światową stolicą pereł.

Yaja Hadryś wyemigrowała do Sydney w 1975 roku. W 1982 roku ukończyła studia artystyczne na Wydziale Komunikacji Wizualnej w Sydney College of the Arts otrzymując tytuł Magistra Sztuki. Wkrótce po studiach objęła stanowisko kierownika Pracowni Graficznej w australijskiej telewizji SBS (Special Broadcasting Service) w Sydney, gdzie pracowała przez trzynaście kolejnych lat. Jednocześnie wykonywała ilustracje książkowe i projekty okładek, malowała i oczywiście fotografowała. Jest autorką wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw fotograficznych w Australii i w Europie. Zdjęcia Yaji Hadryś znajdują się w prywatnych i muzealnych kolekcjach na świecie, m.in. w zbiorach The Metropolitan Museum of Arts w Nowym Yorku.

W 1993 roku spędziła trzy miesiące w Ramingining, małej aborygeńskiej osadzie na Ziemi Arnhema, na dalekiej północy Australii, gdzie lokalni artyści wciąż wytwarzają tradycyjne instrumenty muzyczne didjeridoo, plecionki z liści palm i malują naturalnymi glinkami mistyczne opowieści na korze eukaliptusa. Pobyt wśród Aborygenów zaowocował unikalną kolekcją fotografii „Ramingining – Aborygeni Australii”, która regularnie pokazywana jest w muzeach i galeriach w Polsce.

Od 1996 roku Yaja kilkakrotnie odwiedziła Broome, W Zachodniej Australii, które zafascynowało ją niezwykłymi krajobrazami i kolorami jak również bogatą historią zwiazaną z hodowlą pereł. W 2003 roku postanowiła osiedlić się w tym niezwykle inspirującym miejscu. Wielokrotnie odwiedziła farmy pereł, urzekły ją te fascynujące klejnoty czego efektem jest książka o przemyśle perłowym („Lure of the Pearl. Pearl culture in Australia”, Bill Reed i Berni Aquilina), którą zaprojektowała graficznie. W tej publikacji wykorzystano również wiele fotografii artystki. Jest producentką filmu o hodowli pereł w Australii („South Sea Pearls from Broome”).

Oprócz pereł i pięknych krajobrazów magię Broome tworzą też lokalni mieszkańcy, a o każdym możnaby napisać niezwykłe opowieści. Ci wspaniali ludzie, którzy tworzą kulturowy świat tego niezwykłego miejsca, wzbogacili życie artystki.

W swoich pracach Yaja Hadryś wykorzystała także archiwalne fotografie, chcąc pokazać historię poławiania pereł w Broome. Mamy nadzieję, że wystawa „Broome – ludzie, perły, krajobrazy” przybliży Państwu to magiczne miejsce i pozwoli zapoznać się z historią najbardziej pożądanych klejnotów – pereł, rodzących sie w wodach Oceanu Indyjskiego, u wybrzeży którego leży Broome.