Na targach Złoto Srebro Czas w Warszawie – po raz pierwszy poza Legnicą – będzie można zobaczyć najnowsze nabytki z liczącej już prawie 400 eksponatów Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Złotniczej, gromadzoną przez Galerię Sztuki w Legnicy od 2004 r.

Goście targów Złoto Srebro Czas zobaczą prace kilkudziesięciu polskich i zagranicznych artystów tworzących biżuterię konceptualną, m.in.  Roberta Bainesa, Andrzeja Bossa, Sławomira Fijałkowskiego, Karla Fritscha, Sary Gackowskiej, Grupy LIS2, Marty Hryc, Pawła Kaczyńskiego, Otto Künzliego, Teda Notena, Vratislava Karela Novaka, Manuela Vilheny i Jarosława Westermarka. Zostały one dobrane tak, by reprezentowały najważniejsze, zmieniające się tendencje stylistyczne biżuterii (od naturalizmu po konceptualizm), eksperymenty techniczne i materiałowe oraz najciekawsze zjawiska i osobowości twórcze. „Chcemy pokazać różne oblicza i inspiracje biżuterii, co odzwierciedlać mają kategorie przez nie reprezentowane, np. ozdoba, natura, kontekstualizm czy ciało” – mówi Monika Szpatowicz, kuratorka wystawy.

Legnicką kolekcję tworzy współczesna, unikatowa biżuteria oraz obiekty i instalacje designerskie w funkcji biżuterii autorstwa najlepszych polskich i zagranicznych projektantów. Zbiór pokazuje ewolucję pojęcia biżuterii: od czystej ozdoby po nośnik konkretnej treści i wartości o społecznym znaczeniu. Jest usystematyzowany wokół dwóch porządków: chronologicznego i problemowego. Legnickie pokazy wielokrotnie poświęcone były aktualnym problemom społecznym czy filozoficznym i estetycznym, generując zaskakująco oryginalne i świeże, aktualne i nowatorskie prace. W tym zakresie kolekcja i sposób jej uporządkowania może okazać się oryginalną i jedyną nie tylko w wymiarze Polski.