Tak twierdzi Tomasz Kwiatkiewicz z firmy YES w wypowiedzi dla agencji Newseria Lifestyle nagranej na targach Złoto Srebro Czas. Najważniejszą przyczyną zmian jest cena kamieni i surowców, z których biżuteria jest wykonywana. Jak się zmienia?

„Na polskim rynku pojawia się coraz więcej biżuterii z materiałów alternatywnych do srebra i złota, takich jak stal szlachetna czy mosiądz. Jest tańsza, formy są większe, to daje większe pole do popisu projektantom” – mówi Tomasz Kwiatkiewicz, dyrektor ds. biżuterii z kamieniami szlachetnymi marki Verona. Z kolei w biżuterii z materiałów szlachetnych, takich jak złoto czy platyna, formy są znacznie mniejsze, ponieważ „materiał wpływa znacząco na cenę” wyrobu. Wśród kamieni szlachetnych królują diamenty, dużą rolę odgrywają obecnie również topazy.

Rynek jest obecnie spolaryzowany: jeden biegun to biżuteria o charakterze klasycznym, z licznymi nawiązaniami do Art Deco, drugi zaś to biżuteria modowa, która „zmienia się praktycznie z tygodnia na tydzień” i gdzie „projektanci mogą zaszaleć”.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego: Moda na nietypową biżuterię. Złote ozdoby coraz mniejsze