Ostatnie 25 lat polskiej sztuki złotniczej przybliżyła gościom targów Złoto Srebro Czas wystawa „25 na 25. Biżuteria czasu wolności”, zaś prof. Irena Huml, badaczka i popularyzatorka biżuterii, w książce „Ars Argenti” opisuje wydarzenia, osoby i kierunki, które ją współtworzyły od lat 60. ubiegłego wieku.

Na targach Złoto Srebro Czas profesor Irena Huml promowała swoją najnowszą książkę „Ars Argenti” wydaną wiosną tego roku przez Galerię Sztuki w Legnicy. Jest to zbiór kilkudziesięciu artykułów jej autorstwa wybranych z ponad 600 publikacji powstałych na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci. Zostały one dobrane tak, by przybliżyć czytelnikowi powojenną historię sztuki złotniczej.

Historię tę można generalnie podzielić na dwa etapy: „przed Legnicą” i „po Legnicy”. Pierwszy wypełnia historia spółdzielni rzemieślniczych, takich jak Cepelia, Orno, Rytosztuka czy Imago Artis oraz Bursztyny, ale też powiew „nowego”, czyli pierwsze wystawy biżuterii artystycznej, która w latach 60. coraz widoczniej zrywała z konwencją socrealistyczną. Drugim jest „okres legnicki”, czyli Ogólnopolskie Przeglądy Form Złotniczych odbywające się tam od 1979 roku. Profesor Huml wybiera najciekawsze wystawy i prezentuje je w formie krótkich syntez.

Jak zmieniało się myślenie o biżuterii, widać na przykładzie prezentacji sylwetek wybranych twórców – w przypadku rodziny Zaremskich są to aż trzy pokolenia! Autorka opisuje dokonania tych, którzy jej zdaniem wnieśli znaczący wkład w rozwój współczesnej sztuki złotniczej: m.in. Józefa Fajngolda, Henryka Grunwalda, Danuty i Szczęsnego Kobielskich oraz Andrzeja Bandkowskiego. Kolejnym przykładem tych zmian jest prezentacja prywatnej kolekcji biżuterii gromadzonej przez autorkę od wczesnych lat powojennych. Znajdują się w niej zarówno wyroby spółdzielni rzemieślniczych, jak i wiodących artystów oraz przedmioty nieznanych twórców.

„Oddajemy w Państwa ręce publikację wyjątkową, która – trawestując tytuł kultowego przeboju filmowego Woody’ego Allena – zawiera ’wszystko, co chcieliście wiedzieć o biżuterii, ale baliście się zapytać’” – napisał dyrektor Galerii Sztuki Złotniczej w Legnicy we wstępie. Niezależnie od tego, czy boimy się pytać czy też nie wiemy, o co pytać – bo to dla wielu zbyt odległe czasy, a może wszystko już wiemy – tę książkę trzeba koniecznie przeczytać.
Irena Huml: Ars Argenti
Wydawca: Galeria Sztuki w Legnicy
katalog: miękka oprawa, 162 strony (17 stron ilustracji)
cena: 30 zł (+koszt wysyłki)
zamówienia: galeria@galeria.legnica.pl; tel.: 76 862 09 10; 76 862 069