Warsaw Fashion Street – jedna  z najbardziej rozpoznawalnych imprez modowych w Polsce – stała się miejscem ogłoszenia wyników pierwszej edycji Amber Free Classic Design – konkursu, który ma podkreślać rolę biżuterii w świecie mody.

Katerina Niemiec-Miśkiewicz w kategorii Biżuteria z bursztynem, Kinga Sulej w kategorii Biżuteria modowa oraz Sława Tchórzewska w kategorii Galanteria skórzana – to laureatki pierwszej edycji konkursu Amber Free Classic Design. Taką decyzję podjęło jury w składzie: Jolanta Kupniewska – projektantka biżuterii; Olga Werbeniec – kaletnik, prezes Ogólnopolskiego Cechu Rzemiosł Artystycznych;  Dorota Wróblewska – producentka pokazów, promotorka mody, kultury i sztuki; Paweł Montewka – prezes zarządu Pracowni Sztuk Plastycznych; Marcin Nowak – projektant, wykładowca w Katedrze Biżuterii ASP w Łodzi; Kacper Schiffers – artysta-złotnik, projektant biżuterii.

Na konkurs nadesłano ponad 150 projektów prac stworzonych przez 26 autorów w kategoriach: Biżuteria z bursztynem, Biżuteria modowa oraz Galanteria skórzana. Na liście uczestników znalazły się zarówno nazwiska twórców o ugruntowanej pozycji na biżuteryjnej scenie, jak i nowe, jeszcze szerzej nieznane. „Amber Free Classic Design jest idealną szansą na zaprezentowanie się dla osób młodych lub stawiających pierwsze kroki w dziedzinie projektowania biżuterii. Organizatorzy nie stawiają przed nimi zbyt wysokich wymagań, oczekując przede wszystkim kreatywnych rozwiązań i ciekawych interpretacji trendów mody. Mam nadzieję, że konkurs będzie się rozwijał w kolejnych latach – potencjał ku temu jest” – podsumował Marcin Nowak.

Ten potencjał będzie można ocenić osobiście – na 17. edycji Międzynarodowych Targów Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas prezentowane będą zrealizowane prace laureatek wszystkich trzech kategorii oraz najlepsze zdaniem jury projekty zgłoszone do konkursu.

AFC Design to konkurs, którego celem jest połączenie początkujących kreatywnych designerów z doświadczonymi firmami produkcyjnymi. Jego pomysłodawcami są Międzynarodowe Centrum Targowe i Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów. Nagrodą główną jest darmowe stoisko o powierzchni 6 m kw. wraz z wyposażeniem o wartości ok. 3000 zł dla laureatów w trzech kategoriach: Biżuteria z bursztynem, Biżuteria modowa i Galanteria skórzana.

Wystawa pokonkursowa będzie prezentowana w ramach Forum Wystaw Złotniczych