37 artystów plastyków i projektantów biżuterii – członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych – przyjęło zaproszenie do udziału w wystawie „Amber Design Meeting”, która jest eksponowana w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie do 4 września.

„Reprezentujących różne generacje i różnie patrzących na bursztyn twórców łączy pasja do biżuterii, kreatywność oraz miłość do bursztynu” – powiedziała komisarz wystawy Małgorzata Podleśna-Zdunek na uroczystym internisażu 17 czerwca. Ta miłość wyrażana jest na wiele sposobów – na wystawie dominują prace zachowujące naturalną formę kamienia wkomponowanego w zdecydowanej większości w srebrną oprawę utrzymaną w stylu charakterystycznym dla danego autora.

Zachowanie naturalnej formy kamienia było warunkiem postawionym przez PAN Muzeum Ziemi – sponsora bursztynowych bryłek użytych do wykonania części prac. W zamian za to twórcy zobowiązali się przekazać po jednej pracy z wystawy do rozbudowywanej w ten sposób muzealnej kolekcji współczesnej sztuki bursztynniczej.

Wystawa „Amber Design Meeting” jest pierwszą organizowaną we współpracy z PAN Muzeum Ziemi, ale z pewnością nie ostatnią. „To idealne miejsce na wystawy i spotkania twórcze, dlatego chcielibyśmy spotykać się tutaj częściej na wystawach zbiorowych i indywidualnych naszych członków” – podsumował Marcin Tymiński, prezes STFZ. Być może również tutaj odbędzie się kolejna odsłona wystawy „Amber Design Meeting”, gdyż jest ona pomyślana jako wydarzenie cykliczne.