Targi Złoto Srebro Czas w Warszawie to kolejny przystanek w europejskim tournee wystawy krzemienia pasiastego „Czterdziestka”. Wystawy jubileuszowej, która została zorganizowana dla uczczenia 40-lecia zastosowania krzemienia pasiastego we współczesnej biżuterii.

Jako pierwszy użył go w tej roli Cezary £utowicz w swojej pracowni w Sandomierzu w 1972 r. Dziś krzemień pasiasty jest uważany za drugi – obok bursztynu – najbardziej polski kamień stosowany w biżuterii. W ubiegłym roku został wybrany na symbol polskiej prezydencji w Unii Europejskiej i pod postacią eleganckich spinek do mankietów promował Polskę na świecie. I promuje ją nadal podczas europejskiego tournee wystawy „Czterdziestka”, która była dotychczas prezentowana w Barcelonie, Gdańsku, Legnicy i Lipsku.

Wystawa jest efektem I Festiwalu KRZEMIEÑ PASIASTY – KAMIEÑ OPTYMIZMU, który odbył się w Sandomierzu w dniach 2 września – 11 listopada 2011 roku. Jej trzon stanowią prace nagrodzone i wyróżnione w I Ogólnopolskim Konkursie Biżuterii Autorskiej „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”, ukazujące klasyczne piękno tego kamienia oraz szerokie możliwości jego zastosowania w biżuterii. Ciekawym uzupełnieniem są wyselekcjonowane prace z innych czterech festiwalowych wystaw: „Krzemień pasiasty – żywioły w kamień zaklęte” (wystawa minerału w naturalnej i odsłoniętej formie), „W dłoniach krzemień pasiasty” (rekonstrukcje narzędzi pradziejowych i przedmiotów wykonanych z tego kamienia), „W krzemieniu zastane” (wystawa fotografii Cezarego £utowicza) oraz „Krzemień pasiasty – kamień wyobraźni” (impresje fotograficzne autorstwa Ewy Sierokosz i Eweliny Ury). Goście targów Złoto Srebro Czas na 40 lat krzemienia zobaczą prace 40 uczestników wystawy i sto kilkadziesiąt przedmiotów, które ukazują nie tylko biżuterię z tym kamieniem, ale i sam minerał: jego piękno, malarskość, elegancję i absolutną unikatowość.

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Czterdziestka” na 5 października tuż po uroczystym otwarciu targów Złoto Srebro Czas o godzinie 11.00.