25-lecie przemian w Polsce było okazją do podsumowań również w dziedzinie biżuterii. Wspólnie wybraliśmy Projektanta Biżuterii, Popularyzatora i Organizatora 25-lecia, a najciekawszą biżuterię tego okresu autorstwa 25 projektantów obejrzeliśmy na specjalnej wystawie na targach Złoto Srebro Czas 2014.

„Zmiany zapoczątkowane w 1989 r. w istotny sposób wpłynęły także na rynek biżuterii współczesnej, zarówno w jego części komercyjnej, jak i edukacyjnej i artystycznej. Mentalne przewartościowania zaowocowały nowymi zjawiskami, trendami, postawami artystycznymi; przybyło twórców i firm zajmujących się biżuterią” – mówi Monika Szpatowicz z Galerii Sztuki w Legnicy, która wspólnie z Międzynarodowym Centrum Targowym realizowała ten projekt. Miał on charakter okolicznościowy, a jego intencją było symboliczne podsumowanie dorobku artystyczno-organizacyjnego polskiego współczesnego złotnictwa w okresie ostatniego 25-lecia. To podsumowanie zaplanowano w formie wystawy 25 na 25. Biżuteria czasu wolności oraz ustanowienia i przyznania Honorowych Wyróżnień 25-lecia.

Wystawa 25 na 25. Biżuteria czasu wolności

„Wystawa nie miała charakteru przekrojowego, ani też ambicji zaprezentowania pełnego spektrum postaci czy zjawisk współczesnej polskiej sztuki złotniczej, występujących w ostatnich 25 latach. Miała być częściowo zobiektywizowanym – z uwzględnieniem statystyk wystaw, zdobytych nagród i wyróżnień – a częściowo arbitralnym wyborem kuratorskim prac tych artystów, którzy na złotniczej scenie wyraźnie, osobno i na trwałe zaakcentowali swoją obecność w tym okresie, czasami nawet inicjując swoją twórczością pewne style, tendencje czy mody w biżuterii” – tak Monika Szpatowicz wyjaśniła założenia wystawy, której jest kuratorką. Do udziału w niej wytypowała ona 60 nazwisk, biorąc pod uwagę aktywność i dorobek artystyczny twórców. Wyboru 25 z nich dokonała Rada Programowa, w skład której weszli: prof. Irena Huml, Andrzej Bielak, Wanda Gontarska, Magdalena Kwiatkiewicz, prof. Andrzej Szadkowski, Katarzyna Rzehak. Wernisaż tej wystawy, na której zaprezentowano ponad 100 prac 25 polskich twórców, odbył się pierwszego dnia targów Złoto Srebro Czas. Jej uczestnicy zostali uhonorowani specjalnie na tę okazję zaprojektowaną odznaką „25 na 25”. Wystawie towarzyszył katalog.