Obchody 25-lecia istnienia Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych zostały zainicjowane 3 stycznia w Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym (oddział Muzeum Nadwiślańskiego) wystawą STFZ XXV. Choć dominują prace współczesne członków tej organizacji, jest ona ciekawą retrospektywą również w kontekście rozwoju polskiej sztuki złotniczej.

„Nie wyobrażaliśmy sobie innego miejsca na naszą jubileuszową wystawę niż Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym – jedyne takie w Polsce” – powiedział Marcin Tymiński, prezes STFZ. Powrót odbył się w wielkim stylu: ok. 200 prac, 100 plansz ze zdjęciami biżuterii i obiektów, 5 prezentacji multimedialnych dokumentujących także działania edukacyjne i popularyzatorskie tej organizacji. Eksponowane prace pochodzą z konkursów i wystaw tematycznych dla członków STFZ zorganizowanych w ciągu minionych 5 lat: STFZ EKO, STFZ. Z Archiwum XX, Gramy 925, Przeźroczystość oraz Nasz bursztyn i zostały wybrane tak, by pokazać te najciekawsze lub/i najbardziej charakterystyczne dla danego twórcy. W tym przeglądzie dokonań artystycznych i złotniczych minionego ćwierćwiecza ciekawym akcentem jest prezentacja prac debiutantów – najmłodszych członków tej organizacji, które zaskakują nowoczesnością formy uzyskanej przy zastosowaniu tradycyjnych technik.

„Tę wystawę można i należy oglądać wielokrotnie, ponieważ ekspozycja będzie się zmieniała w czasie: będziemy ją uzupełniać o kolejne prace naszych członków, wykonywane specjalnie z okazji jubileuszu i charakterystyczne dla ich twórczości” – mówi Tymiński. Wystawa potrwa do 28 marca, ostatnia szansa na zobaczenie wszystkich prac to finisaż 4 kwietnia. Potem będzie ona eksponowana w czasie Legnickiego Festiwalu Srebro w Legnicy w maju br. W planach jest również pokazanie jej w innych miastach w Polsce.

Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych zrzesza polskich projektantów biżuterii zajmujących się projektowaniem i wykonywaniem biżuterii autorskiej. Powstało w 1991 roku i obecnie STFZ liczy ponad 100 członków. Celem Stowarzyszenia jest promocja współczesnego polskiego wzornictwa biżuterii autorskiej w kraju i za granicą oraz zapewnienie członkom szerokiego dostępu do informacji branżowych, sieci kontaktów i aktualnych oraz archiwalnych materiałów branżowych. Cele te realizowane są głównie poprzez współorganizowanie wystaw, konkursów, plenerów i kursów w kraju oraz udział w podobnych imprezach za granicą.