„Kiedy tworzyliśmy hospicjum, mało kto o nas słyszał, wielu kręciło głowami, że nie jest to dobry pomysł. Odzew przerósł nasze oczekiwania, mogliśmy przyjmować kolejne dzieci, zatrudniać kolejny personel. Wreszcie, mogliśmy wybudować Dom Małego Księcia, który powstał z inspiracji naszych podopiecznych i którym każdego dnia on służy” – tak ojciec Filip Buczyński krótko podsumował 15 lat działalności Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Hospicjum obejmuje bezpłatną, całodobową opieką domową ok. 50 podopiecznych – dzieci i młodzież z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami, udzielając pomocy lekarskiej, psychologicznej i socjalnej. Pomoc udzielana jest zarówno w domach potrzebujących, jak i w samym hospicjum – Domu Małego Księcia. Obecnie jest to jeden z najlepiej wyposażonych ośrodków rehabilitacji w woj. lubelskim.

W ramach promocji filozofii i postawy opieki paliatywnej, Hospicjum prowadzi także szkolenia oraz badania w dziedzinie opieki paliatywnej w pediatrii, jak również działalność wydawniczą. Z myślą o swoich podopiecznych Hospicjum podejmuje różnego rodzaju akcje mające na celu zebranie środków na działalność pomocową i spełnianie marzeń chorych dzieci. Najbardziej znane i rozpowszechnione jest zbieranie zakrętek do specjalnych pojemników zwanych Zakrętkożercami – z tej akcji finansowane są wyjazdy na wakacje dla dzieci i ich rodzin, jak również prezenty na specjalne okazje, jak np. urodziny, Dzień Dziecka czy Mikołajki.

W ubiegłym roku została także zainaugurowana akcja „Uśmiech bez barier”, której celem jest zwiększanie dostępności leczenia stomatologicznego dla pacjentów niepełnosprawnych oraz zbiórka darów rzeczowych – materiałów stomatologicznych dla NZOZ Stomatologia w Domu Małego Księcia. Jej celem jest budowanie w kraju sieci gabinetów przygotowanych do świadczenia kompleksowej opieki stomatologicznej nad pacjentem niepełnosprawnym, szczególnie dzieckiem.

„Jubileusz, to nie tylko przecież wspomnienia, ale także plany. Wśród nich, zapewne ten najważniejszy, czyli zapewnienie naszym pacjentom wszystkiego co możliwe, otwarcie się na innych chorych i potrzebujących naszej pomocy w poradniach mieszczących się w Domu Małego Księcia. Chcemy rozwijać nowe formy współpracy z naszymi darczyńcami bez względu na to, czy są to przedszkolaki czy emeryci. Ważna jest też edukacja: dzieci będą kiedyś dorosłe i trzeba je już teraz uwrażliwiać na potrzeby osób chorych, uczyć jak radzić sobie w chorobie, czy też jak przeżyć żałobę” – mówi ojciec Filip Buczyński, założyciele i prezes działającego od 1997 r. Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Więcej informacji:
Hospicjum im. Małego Księcia