305 wystawców z Polski i zagranicy przez trzy dni będzie prezentować swoje nowości biżuteryjne i zegarkowe na targach Złoto Srebro Czas w Warszawie. Otwarcie imprezy uświetnili swoją obecnością m.in. Justyna Steczkowska – laureatka wyróżnienia Bursztynowej Róży, Monika Richardson – była Ambasador Bursztynu,  Robert Pytlos – koordynator ds. bursztynu Prezydenta Gdańska oraz Jerzy Bartnik – prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia targów Złoto Srebro Czas jest uroczystość otwarcia. Tradycyjnie zgromadziła ona nie tylko licznych przedstawicieli branży jubilersko-zegarkowej, ale także miłośników ozdób i czasomierzy oraz przyjaciół spoza branży. Swoją obecnością targi zaszczycili m.in. Justyna Steczkowska, która odebrała honorowe wyróżnienie Bursztynowej Róży za działalność charytatywną oraz laureaci tego wyróżnienia z lat poprzednich: Jadwiga Czartoryska z Fundacji Orange, Tomasz Osuch z Fundacji Spełnionych Marzeń oraz ojciec Filip Buczyński z Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Po raz pierwszy przyznano także Nagrody im. Eugeniusza Galimskiego, prezesa MCT i PSP – organizatorów Złoto Srebro Czas. Z podziękowaniami za kontynuację jego dzieła i męską przyjaźń otrzymali je: Stefan Duk, Jerzy Macur, Robert Pytlos i Tomasz Stajszczak.

Uroczystość otwarcia targów była okazją do zaproszenia na niezwykłą wystawę „Granice srebrnych przestrzeni. Polska biżuteria drugiej połowy XX wieku” ze zbiorów prof. Ireny Huml oraz zbiory uzupełniające wystawę z Muzeum Sztuki Złotniczej oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Wystawę, która dokumentuje bardzo ważny dla rozwoju powojennej sztuki złotniczej okres, zjawiska i twórców.

Powitano także misję zagraniczych kupców, którzy przybyli na targi Złoto Srebro z Niemiec, Austrii, Włoch i USA w ramach misji organizowanej przez konsorcjum „Bursztyn – skarb Polski”. Przez trzy dni będą oni uczestniczyć w spotkaniach z producentami i poznawać specyfikę oraz niebagatelne dokonania polskiej branży jubilerskiej i bursztynniczej.