Uroczystego przecięcia wstęgi – symbolicznego rozpoczęcia 13. edycji targów Złoto Srebro Czas dokonali: Magdalena Różczka, prof. Barbara Kosmowska Ceranowicz i ojciec Filip Buczyński.

Te trzy osoby decydująco wpłynęły na wydarzenia pierwszego dnia targów. Magdalena Różczka wręczyła ojcu Filipowi Buczyńskiemu Bursztynową Różę – nagrodę za pomoc niesioną potrzebującym przyznawaną w imieniu środowisk skupionych wokół targów Złoto Srebro Czas. Natomiast prof. dr hab. Barbara Kosmowska-Ceranowicz jest autorką koncepcji książki i wystawy „Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem” – swoistego kompendium wiedzy na temat działalności wytwórczej w dziedzinie bursztynu na terenie centralnej i południowej części Polski – których premiera i wernisaż odbyły się właśnie dziś. „Celem pomysłodawców jest pokazanie, że również w innych regionach kraju wiele się w dziedzinie obróbki bursztynu dokonało i dokonuje” – mówi prof. Barbara Kosmowska-Ceranowicz. Wystawę będzie można oglądać na targach Złoto Srebro Czas do niedzieli 7 października, następnie zostanie przeniesiona do PAN Muzeum Ziemi, gdzie będzie gościła – uzupełniona o eksponaty wypożyczone z licznych polskich muzeów – do maja 2013 r.

Pierwszy dzień targów minął w pozytywnej atmosferze. Na hali wystawienniczej panowało handlowe ożywienie, dające nadzieję na kolejne dwa udane biznesowo dni. W 13. edycji targów Złoto Srebro Czas w Warszawie bierze udział 300 wystawców, w tym 15 zagranicznych z Włoch, Turcji, Czech, Danii, Niemiec, Grecji, Belgii i Litwy. Przekrój ekspozycji obejmuje biżuterię srebrną, złotą, modową i designerską – ich wspólnym mianownikiem są tendencje w modzie. Nie brakuje więc nowoczesnych ozdób z kolorowymi, naturalnymi i syntetycznymi, kamieniami oraz prostych, dużych i geometrycznych form. Nadal w modzie jest biżuteria ażurowa, ale też inspirowana nurtami etnicznymi. Bardzo silnie zaznacza się trend na biżuterię inspirowaną barokiem oraz gotykiem.